Vyhľadávanie


Kontakt

Otázky a odpovede

Najčastejšie choroby

 Kožné choroby; furunkulóza; náchylnosť k natrhnutiu šliach a väzov; dedičný sklon k vykĺbeniu jabĺčka; ochorenia obličiek; hluchota u bielych jedincov; trieslová a brušná prietrž; entropium; ektropium

 

Vhodné športy

 Agility, aportovanie, hra s loptou, stopovanie, lov.

Strážne využitie

Tieto psy majú vrodené strážne schopnosti a nemusia sa ich učiť. Vedia dobre, čo majú chrániť, a v prípade nutnosti to bránia do posledného dychu.

Starostlivosť

Krátka srsť bulteriéra vyžaduje iba minimálnu starostlivosť. Odumreté a uvoľnené chlpy postačí občas odstrániť gumovým kartáčom a srsť psa otrieť od prachu vlhkou handričkou. Pri kúpaní je nutné použiť kvalitný šampón, určený špeciálne pre psy. Vnútorný zvukovod je nutné udržovať v čistote, pazúriky udržujeme krátke. Bulteriér by mal spať na mäkkom.

Pohyb

Tento pes vyžaduje dostatok pohybu. V dobrej kondícii ho v dospelosti udrží beh vedľa bicykla na kratšie vzdialenosti. Ideálny je pre neho voľný pohyb v prírode. Bulteriér potrebuje minimálne tri polhodinové vychádzky denne a aspoň raz do týždňa dlhší, aspoň dvoj až trojhodinový výlet. Je vhodné zapojiť sa s bulíkom do nejakého psieho športu.

Pracovné využitie

Ideálna práca je pre neho práca lovecká, kedy pri dohľadávání dosahujú veľmi dobrých výsledkov. V poslednej dobe sa taktiež uplatňujú pri canisterapii. Majú znížený prah bolestivosti a nevadí im štípanie a ťahanie postihnutých detí. Bulteriér však nie je príliš vhodný ku služobnému výcviku, aj keď sú medzi nimi jedinci, ktorí aj v tejto oblasti uspeli na výbornú.

Držanie

Najlepšie je mu v byte, kde stále cíti prítomnosť svojho pána, pre ktorého je ochotný urobiť čokoľvek. Pokiaľ je pes držaný v koterci, sú nutné jeho denné návštevy v byte majiteľa a taktiež dostatočná voľnosť pohybu. Je nutné ho zamestnať, pokiaľ sa nudí, môže v byte spôsobiť škody.

Výchova

Formovanie povahy bulteriéra musí prebiehať dôsledne od šteňacieho veku. S výchovou je nutné začať ihneď po odbere šteňaťa. Najdôležitejšie obdobie pre vrytie základných životných návykov a cvikov do pamäte je prvých osem týždňov, druhé obdobie končí v šestnástich týždňoch. Po tomto období sa základným veciam pes učí už ťažko. Bulteriér vyžaduje veľmi dôsledného a spravodlivého pána. V rukách psychicky labilného človeka môže spôsobiť veľa zla. Nespravodlivé alebo prehnané tresty z neho môžu urobiť neurotického až agresívneho psa.

Vzťah k deťom

Tento pes vychádza s deťmi väčšinou veľmi dobre. Nutný je však dohľad pri prvom stretnutí s malými deťmi, väčšina psov nemá rada ich krik a šarvátky. Pokiaľ má bulteriér z mladosti s deťmi dobré skúsenosti, nevznikajú žiadne konflikty ani v dospelom veku psa.

Spoločenská charakteristika

Všeobecne možno povedať, že bulteriér miluje ľudí. Necvičený pes víta všetkých okoloidúcich a obťažuje ich svojou náklonnosťou. Pri správne vedenej výchove je svojmu pánovi výborným a verným kamarátom. Pokiaľ je k tomu vedený odmalička, nebývajú problémy ani v spolužití s inými domácimi zvieratami. Spolužitie so psom iného plemena sa však nedoporučuje, väčšinou medzi nimi vznikne konflikt, pretože bulteriér sa ku psom chová dosť dominantne a odvážne.

1 | 2 >>

Anketa

Môže Bulterier jesť celé vajíčka?